هنوز به ایام سال نو خیلی زمان باقی مانده اما شاید خیلی ها از همین الان تصمیم به تغییر دکوراسیون و نقاشی خانه بگیرند.

 باشگاه خبرنگاران؛ اگر شما هم چنین تصمیمی دارید بهتر است دست نگه دارید و به جای رنگ آمیزی دیوارها” به گزینه کاغذ دیواری فکر کنید.
بررسی های متخصصان نشان می دهد بیش از ۸۰ درصد رنگ های شیمیایی حاوی سرب است و سلامت شما را به خطر می اندازد و می تواند باعث ایجاد “میگرن”، “آلزایمر”، ناباروری و اختلال در رشد ذهنی کودکان شود.
بررسی های نشان می دهند، از طرفی بسیاری از رنگ های شیمیایی که در اصطلاح قابل شست وشو هستند می تواند “حساسیت پوستی” و مشکلات منفی ایجاد کنند و این موضوع درباره کودکان زیر ۳ سال، سالمندان و “بیماران قلبی” و مبتلا به آسم بیشتر است.
مهمترین مزیت “کاغذ دیواری” آن است که بوی رنگ در خانه نمی پیچد و سالم تر از رنگ است.

سوال همیشگی این است:  آیا دیوارها را رنگ کنیم یا از کاغذ دیواری استفاده کنیم؟

در اینجا سعی داریم مقایسه جامعی بین رنگ و کاغذ دیواری انجام دهیم. توجه داشته باشید که در این مقایسه فرض بر این است که رنگ و کاغذ دیواری هر دو از بهترین کیفیت برخوردارند.

۱-     دوام: همه افراد تجربه زندگی در خانه های رنگ شده را دارند و می دانند که رنگ دیوار باید حداقل دو سال یکبار عوض شود. به این دلیل که رنگ دیوار دوده می گیرد و بعد از یکسال بعضی از قسمت های دیوار تیره رنگ هستند. کاغذ دیواری به این دلیل که با تکنولوژی نانو ساخته شده است، اصلا دوده نمی گیرد و رنگ آن تغییر نمی کند. کاغذ دیواری از این نظر گارانتی ۱۰ ساله دارد. به همین دلیل خرید کاغذ دیواری در طول زمان به صرفه تر است.

دوام رنگ < دوام کاغذ دیواری

 

۲-     قابلیت شستشو: بعضی رنگ های روغنی که برای دیوارهای آشپزخانه استفاده می شوند. قابلیت شستشو دارند. این در حالی است که کاغذ دیواری ها کاملا قابل شستشو هستند و نه تنها با آب بلکه می توان با مواد شوینده آنها را شستشو داد. وقتی رنگ دیوار با مداد، خودکار یا هر وسیله دیگر کثیف شود، نمی توان آن را تمیز کرد. در حالیکه کاغذ دیوار با آب و ریکا کاملا پاک می شود.

 

کاغذ دیواری: قابلیت شستشو دارد.

رنگ: قابلیت شستشو ندارد.

 

۳-     تنوع: مسلم است که رنگ دیوار تنوع زیادی ندارد. یک طیف کوچک رنگ از سفید خامه ای تا لیمویی خیلی روشن برای رنگ دیوار استفاده می شود. اتاق خواب ها هم رنگ های روشن ساده دارند. مطمئنا کاغذ دیواری با هزاران رنگ و طرح تنوع بیشتری را ارائه می کند. از طرح های مدرن گرفته تا کلاسیک تا طرح های سه بعدی طبیعی، کاغذ دیواری حق انتخاب زیادی را فراهم کرده است.

تنوع رنگ <<< تنوع کاغذ دیواری

 

۴-     زیبایی: نیازی به گفتن نیست که کاغذ دیواری بسیار زیبا است و تاثیر زیادی در لوکس و شیک شدن دکوراسیون داخلی دارد. از طرفی تاثیری که کاغذ دیواری در لوکس شدن خانه دارد در مقایسه با قیمت آن نسبت به متریالی مانند سنگ، بسیار زیاد است.

 زیبایی رنگ <<< زیبایی کاغذ دیواری

 

۵-     قیمت: کاغذ دیواری و رنگ هر دو قیمت های بسیار زیاد و متفاوتی دارند. در اینجا قیمت یک کاغذ دیواری با کیفیت را با رنگ با کیفیت مقایسه می کنیم. قیمت تمام شده رنگ برای هر مترمربع دیوار حدود ۷۰۰۰۰ تومان و قیمت تمام شده کاغذ دیواری برای هر مترمربع دیوار حدود ۱۵۰۰۰۰۰ تومان است.

 قیمت رنگ < قیمت کاغذ دیواری

 

۶-     هزینه: با اینکه قیمت کاغذ دیواری از رنگ بیشتر است، اگر دوام آن را به حساب بیاوریم در یک بازه زمانی ۵ ساله هزینه ای کمتر از رنگ خواهد داشت. چرا که نیاز به تعویض سالانه ندارد و ضمانت اجرایی ۱۰ ساله دارد.

هزینه کاغذ دیواری < هزینه رنگ